Trocha historických faktů

Přestože jsou archeologické nálezy související se stany velmi sporé, je možné na jejich základě stanovit přesnou podobu stanů doby vikinské. Cenným zdrojem je také staroseverská literatura, která doplňuje hmotné prameny. Zachovalé konstrukce stanů (stan, staroseversky tjald) se dochovaly pouze na pohřebních lodích z Osebergu (cca rok 834) a Gokstadu (cca 905), tedy pouze v Norsku, a jsou bohatě zdobené motivy draků. Nabízí se tedy otázka, zda se stany nepoužívaly pouze na lodích a mezi nobilitou. Literární památky dokazují, že se stany na lodích rozbíjely, ale mnohem více zmínek je věnováno stanům na pevnině. Například v Knize o záboru země (Landnámabók; 86) se říká, že se během sopečné erupce, při níž lidé přišli o své domovy, odebrali na chráněné místo, na němž rozbili své stany. Tímto a dalšími způsoby vznikla ve Skandinávii řada míst, v jejichž názvech lze dohledat "stan", což částečně dokazuje, že stany byly používány spíše hojně. Nevýhodou stanu byla jeho neskladnost a špatná mobilita, kvůli čemuž se v lokacích, která byla využívána krátkodobě v pravidelných intervalech (např. sněmy), stavěli raději boudy a jednoduché přístřešky ze dřeva.

Sigtryggr Vlasáč

Typy stanů

Vikinské akce si s plastovým stanem nevychutnáte. Proto vám říkám, pořiďte si stan. Ukážeme vám, jak ušetřit pár tisíc a udělat si ho za slušnou cenu.

Musím se vás ale zeptat. Vážně chcete vikinské áčko? Máte na to postavení? Jistě, vlastníte-li auto, nebo spíš náklaďák, klidně si vozte na akce Odina v živé velikosti.
Já vám ale nabízím lepší řešení. Pořiďte si do dvojice půlenou plachtu. Myslím si, že musí bohatě stačit každému muži ze severu. Na chladno byli tehdy určitě zvyklí, a upřímně si neumím představit, že by všichni bojovníci měli honosné vikinské áčko.
Plachta, kterou vám nabízím, má 4x3m. Jsou to optimální míry pro užitnost a přenosnost. Krom toho vás vyjde na slušnou cenu.

Vikinské Áčko

Výška: 2,7m
Šířka základny: 2,5m
Hloubka základny: 3m
Plusy

- monumentální vzhled :)

- spoustu místa i na převlékání
  (tři plně vyzbrojení)

- ve špatném počasí k nezaplacení

- jednoduše se staví

- uzavíratelnost

- je-li bezvětří, není třeba kolíků
ani provazů

 
Mínusy

- prkna a tyče, které vlakem
   prostě nedovezete

- váha samotné plachty

- nehodí se pro "chudé vikingy"

- těžká výroba

Co potřebujete:

Cca 4-5dní času. Výroba tohoto stanu je těžká matematika. Předem se omlouvám, že si už všechny rozměry nepamatuji. Tímto si musíte projít každý sám. Prostě počítat a počítat. Proto se ještě jednou omlouvám, ale vynechám některé rozměry. Dám vám spíše hromady rad, které určitě použijete.

K plachtě

Budete potřebovat cca 25m plachtoviny. Dá se koupit i za překvapivě slušnou cenu. Zkuste velkoobchody a sklady. A modlete se aby se na to česká pošta nevykašlala. To se nám taky stalo. Koupený materiál, bude v šíři cca 160cm. Z toho nám vyjde maximální hloubka stanu, tedy 3m. Kupte ho dost. Na náš stan jsme potřebovali hrubým odhadem 25m. Už jen to množství stanoviny vám řekne, že to není nic lehkého.

K prknům

Nezapomínejte na to, že čím blíž bude díra ke kraji, tím snadněji se prkno rozštípne. Tloušťka prken by neměla být menší než 2cm. Při řezání myslete na to, že prkna jsou vlastně delší než hrany stanu.

K tyčím (resp hranolům)

Ty budete potřebovat jen dvě, a to do bočních krajnic. Nahoru použijte hranol s kulatým zakončením. Neprohne se tolik jako tyče. Při stanu hlubokém 3m by měly být dlouhé alespoň 320cm. Určitě už chápete, proč se nedá převážet vlakem.

Šití

Tak, tady jsme se zapotili... Ne, celý barák se potil.
Tolik zlámaných jehel a píchanců jsme nezažili.
Důležité je, aby švy neprotékaly. Takže jsme museli vymyslet, jak sešít 6m dlouhé dva pruhy. Zjistili jsme, že se musí šít nadvakrát. Viz obrázek.
Stejný postup zvolte i na krajích plachty, kde budete přišívat trojúhelníky. Nezapomeňte na "švonýšky" (poutka) na upěvnění plachty k prknům a spodním tyčím.
Na krajích stanu taky plátno dvakrát přeložte a dvakrát prošijte. Nezapomínejte si hlídat rub a líc.

Vše si průběžně špendlete!

Hodně štěstí

Pořádně si prohlídněte všechny obrázky na této stránce. Zaznamenejte všechno co vám bude k pomoci.
Všichni "LH fašisté" samozřejmě šijou ručně.
Myslete vlastní hlavou!

Je dost obtížný na výrobu. Vzhledem k jeho velikosti je doslova peklo jej šít na běžném stroji. Ale dá se to, a my jsme to zvládli.

Půlená plachta

Výška: 1,5m
Šířka základny: 2,5m
Hloubka základny: 3m
Plusy

- nízká váha, tudíž přenosnost (3kg)

- mnoho způsobů využití (více plachet
  se dá i kombinovat)

- geniální do horkého počasí (Rogar)

- jednoduchost na výrobu a taky levná

 
Mínusy

- nevhodná do silného
  deště, popřípadě bouřky

- nevhodná do větší zimy (profukuje)

- chudší vzhled

- málo místa (2-3 lidi)

- zavazející provazy

- těžko se staví

Co potřebujete:

Cca 1-2 dny času. Tento stan, resp. plachta, je geniální vynález. Má mnohaúčelové použití. Dá se zvednout třeba jen jeden roh, nebo použít na balení, popřípadě jako střecha nad hlavou. Předem se omlouvám, že si už všechny rozměry nepamatuji.

K plachtě

Budete potřebovat cca 8m plachtoviny. Kde ji koupit jsem psal výše. Naše plachty mají optimální rozměr pro dva vikingy, a to jest 3x4m. Takže základna má rozměry 2,5x3m. U této plachty jsou veledůležité smyčky. Na každou stranu by měly být tři. Takže celkem 8.

K provazu

Kvůli flexibilitě použítí plachty doporučuji koupit si cca 15m lana. Konopné, lněné (nenamáhejte se sháněním, prostě není). A na jedné straně se hodí zaplétaná smyčka.

Ke kolíkům

Kolíky udělejte s kůrou. My jsme ve skupině použili lískové dřevo. Zašpičatit, opálit, a na konec se hodí nasadit kovová objímka. Můžete si je i pojmenovat runami. Kolíků si pořiďte 10, reps. nějaký navíc.

Šití

Ušít tyto plachty jsme zvládli za jeden den a bez problémů.
Zase je důležité, aby švy neprotékaly. Takže použijeme stejné způsoby šití jako u vikinského áčka. Čtěte nahoře.
Tentorkát jsou veledůležitá poutka (smyčky), nesmí se utrhnout. Dejte jim dost velkou vztyčnou plochu.
Na krajích stanu taky plátno dvakrát přeložte a dvakrát prošijte. Nezapomínejte si hlídat rub a líc.

Vše si průběžně špendlete!

Hodně štěstí

Pořádně si prohlídněte všechny obrázky na této stránce. Zaznamenejte všechno co vám bude k pomoci.
Všichni "LH fašisté" samozřejmě šijou ručně.
Myslete vlastní hlavou!

Za skupinu Marobud
Honza