Proč dřevěné jádro


Ukážeme vám výrobu svých dvou pochev, protože jsme je oba chtěli vyrobit trochu odlišným způsobem. Ale oba jsme se rozhodli ponechat dřevěná jádra, pro větší dobovost. Tyto pochvy je možno použít na raný středověk.


1. jádro za A !

Vezměte dvě 0.5cm prkýnka. Na jedno z nich si obkreslete meč, a k obrysu přidejte asi 0.7cm. Tímto jste určili obrys. Vyřízněte základní tvar. A vložením (a slepením) dřívek mezi prkýnka dostanete pouzdro, do kterého by se vám měl vejít pohodlně meč, aniž by ve futrálu lítal sem tam.

Vzniklé pouzdro obrousíte. A máte jádro hotové.


2. jádro za B !

Můžete taky celé jádro udělat pouze ze dvou polovin. Na to potřebujete jedno 0.5cm prkýnko a jedno tlustší (0.5cm + tloušťka meče + nějaká ta vůle) prkýnko.

Do silnějšího prkýnka vydlabete dlátem, nebo pomocí cirkulárky vyříznete drážku, tvarem odpovídající meči. Odě prkýnka slepíte a obrousíte.


Potažení kůží

Potřebujete 2mm hovězinu (břicho). Jednu stranu rovně uříznete a předdírkujete tlustším šídlem. Kůži namočíte asi na jednu hodinu do vody a mokrou ji (kůže se při schnutí seschne a tím se utáhne na jádru) narovnáte na jádro. Sešijete pomocí dvou jehel a tím utáhnete. Sešívaní trvá asi čtyři hodiny. Po sešití necháte pořádně vyschnout a ! až po té ! dle libosti oříznete.

Dál už zbývá pouze nahoře přilepit proužek proti sklouznutí a pochvu namazat.


Pásání

Pásání existuje více způsobů. My jsme použili tyto druhy. Další druhy vázání jsou dělané na zbroje. Když máte lamelovku z šosama, nemůžete zvedat nohy, proto je lepší udělat si pochvu přes rameno, nebo jen vyměnit řemeny. V našem případě to můžeme střídat.