Nýtovaná kroužková košile

Kroužková košile (tzv. hauberk) (brnění) se používala už za dob Římanů (první kroužková byla vytvořena 500 let před naším letopočtem). K ní patří různé doplňky jako: kapuce (kukla), nohavice, rukavice, a různé typy "krytů", které měly chránit obličej, například "chlopeň" (tzv. ventail)

Proč nýtované kroužky?

Nýtované kroužky jsou o mnoho, mnoho pevnější než nenýtované. K jejich nesporné výhodě patří, že taková nýtovaná košile je pak téměř nezničitelná a taky je reálná. Avšak k již zmiňované realitě je nutno říci, že jen někdo nemoudrý by dělal nýtovanou košili z pozinkovaných kroužků. Určitě bych použil nepozinkovaný.

Jak dělat kroužky:

1. Pro výrobu nýtovaných kroužků (košile) najdete na internetu mnoho různých webových stránek zabývající se tímto tématem mnohem podrobněji. Druhů nýtování je mnoho. Existují dva základní druhy nýtků používané na nýtování. A to klínkové nebo válečkové. Rozdíl mezi nimi je ten, že válečkové nýty vypadají jako úplně normální nýtky, zatímco klínkové jsou takové malé klínky vkládané do předem udělané dírky v kroužku. Na našem webu uvidíte postup výroby kroužků s nýtkem klínkovým.
Budete potřebovat toto nářadí:

2. Na výrobu kroužků použijete nepozinkovaný drát 1.6mm. Používá se i tenší - například 1.4mm. Vnitřní průměr kroužků by neměl přesahovat 8mm. Samotných 8mm je asi nejideálnější.

Při pletení postupujeme stejně jako u zavírané (výroba "pružiny", způsob pletení atd.).

Nejprve musíte ustřihnout kroužek pomocí nůžek s dírkou (na stříhání přes kroužek). Je nutné aby se konce kroužku přesahovaly cca 3-4mm. Neměly by být moc dlouhé jinak vypadá divně. Nesmí být ani krátké, protože by se vám vzniklé "očko" při děrování roztrhlo: :

3. Po nastříhání je nutno kroužky popusit, například nad plynovým hořákem. Je nutné kroužky popustit "změkčit", jinak vám budou konce kroužku uhýbat. :

4. Teď je už možné kroužky placatit. Tady je dobré vědět, že aby se vám dařilo kroužky slušně placatit, musí placaticí předmět padat na kroužek kolmo. To docílíte tím, že v našem případě válec zasadíte do válcového kroužku:

5. No, a teď to nejtěžší, děrování. Budete na to potřebovat zabroušený nastřelovací hřebík a kovadlinku s dírkou. Pak budete děrovat kroužky:

6. Takhle proražený kroužek je nutné zanýtovat. Pro zanýtování je potřeba klínkový nýtek (viz. foto). Nýtek zastrčíte do dírky a pomocí hlubší dírky v nýtovacích kleštích zamáčknete až na doraz. A pak pomocí mělčí dírky uděláte z druhé strany oblou hlavičku. Vzniklý kroužek nejde rozdělat ani kleštěmi

7. Pletení je stejné jako u zavírané. Akorát je nutno pomyslet, že když uděláte chybu, jen bolestně se napravuje. Pak je ještě na vás, jestli budete chtít mít hlavičky nýtků z jedné strany, nebo libovolně.




→ Výroba zavírané kroužkové košile