Libušín 2013

Od pátku 19. 4. 2013 do neděle téhož víkendu se jako každoročně konala velká libušínská bitva. Líbušín se nachází nedaleko Kladna, které leží kousek od Prahy na západ. V pátek ráno vyrazila ze Vsetína část skupiny, kromě Valdgarda. Vzhledem k jeho zdravotním potížím se dostavil pouze na samotnou sobotní bitvu, po které hned zase odjel. V Praze se ke skupině připojil Honza a společně jeli vlakem do Kladna a odtamtud autobusem do Libušína. V  táboře jsme si našli místo na 3 stany. Do včera se k nám připojil zbytek družiníků, takže nás nakonec bylo 8 bojujících a 4 "čumilové". Poprvé se akce s námi zúčastnili Květoš a sourozenci Hanka a Dafcek. První večer byl ve znamení oslav setkání, hledání dřeva a skupinové rady.

Noc byla dosti krušná. Až do rána pršelo a bylo velmi chladno. I přesto Hynka toto počasí neodradilo, spal pod širým nebem u ohniště. Ráno jsme se probudili kupodivu bezeztrát. I tak se většina vůbec nevyspala kvůli zimě. Ale náladu všem zvedl dotaz jednoho z družiníků. Nejprve se zeptal v bufetu, jestli mají kafe, načež mu prodavačka odpověděla, že ještě nedovezli vodu. Tak družiníka nenapadlo nic jiného, než se zeptat, jestli by teda nebyl alespoň čaj.

Další den v 9 ráno jsme se zúčastnili klasického nácviku, kam se připojil i Valdgard. Počasí bylo opravdu špatné, v táboře bylo po kotníky bláta a střídal se déšť s větrem. Prostě klasické severské počasí, více LH jsme být ani nemohli.

Bitva se nám jakožto bojujícím zdála asi zatím nejlepší, jakou jsme zažili. My, jako raně středověký tým, jsme bránili i dobývali pevnost, což byl opravdu jedinečný zážitek. Z pohledu diváka to byla velmi ojedinělá bitva. Mnohem lepší než loňský ročník. Více akce, více boje, více ran z děla. I přes velmi nepříznivé počasí se diváci stále hrnuli na louk u nad bitvou, až se téměř celá zaplnila. Což nečekali ani organizátoři.

Valdgard vyzkoušel svou novou koženou prošívanou zbroj i práci s danaxem. Po bitvě byla jako klasicky žranice a chlastačka. Protože jsme použili dřevo z palisád, udržovali jsme si velký oheň až do rána. Noc byla velmi peprná, ještě chladnější než ta minulá. Hynek se pro jistotu rozhodl nespat vůbec, aby si nemusel shánět místo ke spaní, jelikož neměl stan. Proběhl tradiční lov na prapory. A shodou okolností se všechny prapory (23) shromáždily u našeho ohně. Tohoto lovu se účastnili, kromě mnohých, Tomáš s Hynkem, kteří si to nemohli vynachválit. Ostatní to bohužel zaspali. Naneštěstí se ale toto noční řádění nelíbilo všem. Ráno jsme si vyslechli pár nadávek.

V 11 dopoledne jsme už seděli v autobuse do Kladna. Na tuto bitvu budeme ještě dlouho vzpomínat. Všichni jsme se shodli, že nám počasí až zas tak nevadilo, bláto dodá LH zážitkům další dimenzi. Chtěl bych poděkovat všem organizátorům a zúčastněním za tuto překrásnou akci.Za skupinu Marobud Honza a Verča.