Co to je?

Lamelová zbroj se používal asi od 8.století a do konce 12. století po celé Evropě, Asii, ale i v Egyptě. Tradičně je složená ze stovek plíšků různého střihu, tvaru. Tyto malé segmenty jsou k sobě "přišité" tak, že většinou nepotřebují žádný podklad.Budete potřebovat


Zde jsou náčrty lamel

-750 D-čkových lamel
-20 O-čkových lamel
-cca 60m lněného provázku (4-5 klubek)
-včelí vosk (1l)
-nějaký ten vázací drátek
-cca 30 kožených pásků 2x120cm (pokud jste šikovní měly by vám stačit dvě půl-břicha krávy)
-nářadí
!!všecho je udané přibližně, platí čím víc, tím líp!!

Střih

Tady je "střih"- jednotky jsou v počtu lamel. Tento střih je určen pro obvod v pase 90cm i s prošívkou!


Příprava šupin / Černění

Nejdříve musíte lamely odjehlit. Použil jsem nástroj, který vidíte na prvním obrázku. Nechtěl jsem použít vrták, protože se zakusuje a dírky nejsou pak hezky kulaté. Po celkovém odjehlení budu lamely kulatit, pro lepší vzhled.

Vezměte si kus tlusté gumy a lamely jednoduše pomlaťte ševcovským kladivem. Dejte si pozor, aby byla rovná, pokud není, poplácejte ji z druhé strany tak, aby nedošlo k promáčknutí, já jsem mířil na okraj. Radil bych vám nechat si to na pár dní, protože jsem je zakulatil všechny naráz a udělal jsem si plyskýře na rukách. A tím je příprava u konce, pokud chcete lamely stříbrné.


Černění

Pokud ne, následuje třeba černění voskem. Svážete lamely po párech tak, aby mezi ně mohl vosk vtéct (vznikne asi toto: "()()()()" ) Potřebujete oheň a plechovku naplněnou roztaveným včelím voskem tak, aby dokázal zakrýt lamely na výšku (viz obrázky). Lamely zahřejete do načervenalé barvy. Jde o to, že vosk musí na povrchu shořet a tím se vytváří ta čerň, a podle toho je musíte zahřát. Vosk vám po pár svazečcích začne kouřit možná vzplane. Musíte ho popřípadě uhasit a nechat vychladnout aby se z něj nekouřilo. Také můžete vosk chladit- tak, že plechovku s ním dáte do vody, ale i ta vám za chvíli začne vařit.

Největším problémem černění je, že se vám nepovede všechny lamely hezky začernit, dokonce některé budete muset vyhodit. Co s nepovedenými? Můžete je dát na méně viditelná, nebo bojově namáhána místa.

Černá vrstva není moc odolná proti odírání, proto je vhodná právě pro tyto typy zbrojí (nevhodné pro šupinovou, nebo kroužkovou zbroj), protože se lamely moc na sobě nepohybují. Má to ale výhodu, že vám zbroj na černých místech nebude tak rychle a moc rezivět.Jak skládat (ukázka na šosech)


Zde uvidíte ukázku výroby nejen "šosu".

1-Příprava

Abyste mohli skládat, potřebujete nachystané navoskované provázky s "jehlou". Já jsem si vzal 1,2mm lněný provázek a udělal jsem ho dvakrát tlustší. Využil jsem ohybu na provlečení drátku. Viz obrázek.


Dále potřebujete kožené řemínky. Ty zhotovíte z 2cm širokých řemínků. Na černou zbroj jsem použil 2mm hlazenici z hovězího břicha. Udělejte si šablonu.A pomocí jehly si označte dírky.

Pak důlčíkem vyrazte dírky. Průměr důlčiku bych radil menší něž provázku, nicméně já jsem použil 3mm. Pozor! Opravdový vlastník důlčíku by nebyl moc nadšený kdyby jste mu ho vrátili moc rozklepaný.

Proto radím z vlastní zkušenosti, kupte si vlastní. :D (viz poslední obrázek) Jako podložku použijte kus dřeva a bijte kolmo (souvisle s lety) .
2-Skládání

Myslím, že následující obrázky jsou dost podrobné, a tak budu mít jen malé komentáře.Zde vidíte použití středové lamely.

Provlečete první a druhou lamelou a zpátky vedlejší dírkou. Nezapomeňte utahovat.


Dejte si pozor, abyste měli provázky zezadu stejně jako já, jinak vám řady potom nebudou držet.
3-Sešívání řad

Zase provlékáte, ale tady máte navíc kůži. Chce to trpělivost. Postup vidíte na obrázcích.


Stejným způsobem uděláte trup. Nesmíte ale zapomenout na středové lamely. Viz obrázky.


Jak na ramena

Tady vidíte jak udělat, aby vám pláty ramen nepadaly dolů, ale přitom se mohly pohybovat vzhůru. A taky jsou tu vidět tlustší řemínky, které drží tělo a ramena pohromadě. Zkuste to pochopit :D


A je hotovo!

Za 20 dní usilovné práce mi vznikli dvě plechové krasavice, tak se na ně pojďme podívat. :)

První: "stříbrná" typ Visby

Stříbrná, plech: 0.8mm, obvod: 90cm, váha: asi 7kg, kůže: (ne hlazenice) 1.5mm, tři přezky.Zde taky vidíte ty přezky, které jsem na ní použil.Druhá:černá typ Visby

Černá, plech: 1.2mm, obvod: 115cm, váha: asi 14 kg, kůže: 2mm hlazenice, čtyry přezky.Také přezky k vidění.Třetí: "stříbrná" z Birky

plech: 1mm, obvod: 115cm, váha: asi 14 kg, kůže: 2mm hlazenice, pět přezek.


Čtvrtá: "stříbrná" z Birky

plech: 1,2mm, obvod: 100cm, váha: asi 12 kg, kůže: 2mm hlazenice (nebarvená), tři přezky.