Kroužková košile

Kroužkové košile (tzv. hauberk) (brnění) se používala už za dob Římanů (První kroužková byla vytvořena 500 let před naším letopočtem). K ní patří různé doplňky jako: kapuce (kukla), nohavice, rukavice, a různé typy "krytů", které měly chránit obličej, například "chlopeň" (tzv. ventail)

Tato zavíraná kroužková košile není odolná proti bodným ranám, ale postačí proti sekání, ale je nutné pod ní mít prošívanici. Doporučujeme se podívat taky na nýtovanou brň.

Jak se plete?

1. Musíte si vybrat z dvou variant. Buď budete mít kroužkovou z pozinkovaného drátu, což slibuje ochranu proti rezi, ale nebude z reálného materiálu, který se používal v historii. Nebo z nepozinkovaného, ale hrozí že vám košile zrezne, avšak bude reálnější (reálná až tedy kdy bude nýtovaná). Potřebujete asi 15kg pozinkovaného nebo nepozinkovaného drátu (naše tloušťka je 1,6mm).
Toto je jen zlomek z celkového potřebného množství, které je zapotřebí na kroužkovou košili:

2. Drát natočíte na kulatinu (my jsme použili tloušťku 8mm):

3. Takto vzniklou "pružinu" roztáhnete:

4. A nastříháte (např. nůžkama na plech):

5. Nastříhané kroužky uzavírejte pomocí dvou kleští (ne rukou, pomyslete na to, že kroužků bude 30 tisíc).

Skládejte kroužky do řad podle obrázků vodorovně umístěné pleteniny. Jakmile budete mít větší kus pleteniny hotový, doporučujeme nejdříve navléct několik kroužků (například deset) a teprve následně je všechny pouzavírat. Nebo si udělejte hodně pětic kroužků, a pak je dávejte dohromady.

Hlavně se nenechte odradit pomalým postupem. Normální kroužková košile se plete přibližně dva měsíce s běžným denním režimem tří až šesti hodin práce.

6. Směr pletení:

Při pletení kroužkové košile si dejte pozor, jakým směre vytváříte řady. Upletená košile se má svou vlastní váhou stahovat - zužovat. Správný směr řad kroužků na hotové košili je svislý - jak vidíte na obrázku (A). Na obrázku (B) je špatný - vodorovný směr řad kroužků.

7. Kompletace:

Laicky řečeno, upletete pytel, ve kterém budou díry na krk a ruce a připojíte rukávy. Ten pak upravujete podle svého. Hlavní je, aby vás nikde netáhla a abyste se mohli ohnout bez toho, aby se vám kroužková košile potrhala. Chcete li mít dlouhé rukávy, je lepší je zužovat (není nutné, ale pak nezužované rukávy zavazí (nejlépe po 4 kroužcích ubrat 2 řady)). Pokud je nechcete, tak je zužovat nemusíte.

Druhy kroužků

Je možno dělat více druhů kroužků, například:

A proč začít?

Normálně vás košile bude stát okolo 7000,- , tak proč si ji neuplést za +- 700Kč?




→ Výroba nýtované kroužkové košile